Privátní stomatologická klinika

Provozní doba: Žižkova 535/22
  Recepce: 317 728 858

Bělení zubů

Vlastní bělící proceduře by měla předcházet konzultace zaměřená na zvolení správné techniky bělení a zhodnocení některých individuálních estetických rizik bělení. Zuby by měly být bez kazů, zubního kamene a plaku.

Bělení zubů v ordinaci
Ordinační bělení je rychlá varianta bělení zubů, která spočívá v nanesení silně koncentrovaného peroxidu vodíku na zuby. Na dásně se aplikuje ochranná pryskyřice, aby nedošlo k jejich narušení. Celé bělení trvá přibližně 90 minut, zuby se vybělí o 2-8 odstínů.

Domácí bělení zubů
V ordinaci je proveden otisk zubů, který je odeslán do laboratoře, kde je vyroben nosič z průhledné ohebné fólie. Do nosiče nanášíte bělící  gel a nasazujete si jej na zuby na několik hodin během dne nebo noci – podle koncentrace vybraného gelu.

Výhodou takto přesného nosiče je menší spotřeba gelu na bělení zubů  (na rozdíl od ostatních nosičů, které jsou dodávány spolu s některými bělícími přípravky).

Domácí bělení je časově náročnější (cca 8-14 dní), ale výsledky a trvanlivost bělení bývají výraznější.

Nejlepších výsledků dosáhnete kombinací ordinačního a domácího bělení.

Během bělící kůry a několik dní poté je nutné se vyhýbat potravinám a nápojům s  vysokým obsahem barviv (např. řepa, kapie, červené víno, káva, čaj, cola,...), aby nedošlo k zabarvení zubů a tím snížení efektu bělení.


Bělit zuby znamená dosáhnout dlouhodobě jejich světlejšího odstínu.

Již od chvíle prořezání zubu do dutiny ústní začíná jeho původní odstín tmavnout. Příčinou jsou barevné pigmenty přijímané v potravinách a nápojích. Černé čaje, káva, coca-cola a červené víno jsou nejčastější původci zabarvení. Kouření i žvýkání tabáku se také intenzivně podílí na tmavnutí zubů.

Zuby mohou být přirozeně tmavší již při prořezání. Jindy jsou na vině antibiotika, často opakovaně podávaná v raném dětství. Takové zuby bývají zbarveny do odstínů žluté, šedé či hnědé barvy. Postiženy jsou buď všechny rovnoměrně nebo jen některé. Zuby mohou být barevně handicapovány také při těžkých systémových onemocněních organizmu. Podobně působí i nedostatek některých vitamínů během vývoje zubu. Úrazy zubů jsou další možnou příčinou vzniku následných barevných změn.

Řešení všech uvedených problémů existuje a spočívá právě v bělení zubů pod dohledem Vašeho zubního lékaře.

Bělení zubů pod dohledem lékaře

Jedná se o kontrolovanou aplikaci intenzivně bělící látky na zuby. Tato látka proniká do povrchu zubu a chemicky reaguje s usazenými pigmenty. Výsledkem této reakce je rozložení pigmentů, provázené „odbarvením“, tedy zesvětláním zubu. Aplikace látky může probíhat několik způsoby a to buď v ordinaci nebo doma.

Ordinační bělení spočívá ve vyčištění zubů, aplikaci ochranné hmoty na dásně a nanesení bělícího přípravku na zuby. Pro zvýšení účinku bělící látky lékař někdy používá speciální lampu s modrým světlem. Celý proces trvá přibližně 60-90 minut.

Pro domácí bělení musí lékař zhotovit tzv. „nosiče“ bělícího gelu. V ordinaci provede otisky Vašeho chrupu, na základě kterých jsou v laboratoři zhotoveny modely a na nich vyrobeny nosiče. Při další návštěvě Vám lékař nosiče vyzkouší v ústech. Poté Vám odevzdá bělící gely a předvede způsob jejich aplikace do nosiče. Vaším úkolem je nanášet doma gel do nosičů a nosiče přitisknout na zuby.

Při výběru vhodné metody bělení  hraje roli několik faktorů:

  • prvotní příčina zabarvení zubů
  • rozsah a intenzita zabarvení zubů
  • vaše časové a finanční možnosti
  • citlivost zubů

Ordinační bělení je rychlejší, efektivnější a finančně náročnější způsob bělení. Používá se více koncentrovaná bělící látka s kratší dobou účinku. I přesto však požadovaného výsledku nemusí být dosaženo ihned po prvním sezení. Intenzivní zabarvení zubů může vyžadovat opakování procedury 2-4x.

Domácí bělení je pomalejší způsob bělení. Méně koncentrovaná látka je aplikována na zuby v nosičích. Bělit je možné několik hodin během dne nebo během spánku v noci. Minimální doba bělení trvá zpravidla 2 týdny. Velmi intenzivní zbarvení zubů může vyžadovat i 6-8 týdnů bělení.

Citlivost zubů

Průnik bělící látky do zubů může vyvolat jejich zvýšenou citlivost, zejména na tepelné podněty (studené nebo horké nápoje). Tato citlivost je pouze dočasná, zpravidla netrvá déle než 1-2 dny. Její intenzitu nelze zcela předpovědět, ale určitým indikátorem může být citlivost zubů přítomná již před bělením.

Citlivost lze snižovat použitím speciálních past, ústních vod či gelů. Gely pro snížení citlivosti lze aplikovat i do nosičů mezi vlastním bělením. Citlivost dásní je také dočasná.

Úspěšnost bělení

Bělení je vždy úspěšné, v lehčích případech může proběhnout pouze jedna ordinační kůra nebo jsou dostačující 2 týdny domácího bělení. Složitější barevné změny mohou ale vyžadovat kombinaci bělících technik a trvat i několik měsíců.

Co „nesmím“ během bělení

Při bělení je povrch zubu „otevřený“ a více vnímavý k barevným pigmentům, je proto vhodné vyhýbat se barevným potravinám a nápojům (káva, černé čaje, červené víno, červená řepa, sojová omáčka) v průběhu vlastního bělení a přibližně 2 týdny po dokončení bělící kůry, kdy se výsledek barevně stabilizuje.

Stálost bělení

Vybělené zuby nejsou odolné vůči barevným pigmentům v potravě a nápojích. Mírné ztmavnutí zubů s odstupem času je proto možné. Nikdy však nedojde k úplnému návratu zpět k původní barvě. Dosažený výsledek lze udržovat použitím speciálních bělících past, gelů a vod. Velmi účinná je také pravidelná péče hygienistky, která zuby profesionálně čistí, zbavuje zubního kamene a pigmentů pomocí speciálních přístrojů. Pokud přesto časem získáte pocit, že zuby mírně ztmavly, není nic snazšího než zopakovat pár aplikací domácího bělení.