Při ošetření zubních kazů je pro nás důležitá šetrnost, tzn. odstranění pouze té části zubu, která je postižena kazem. Při jeho zjišťování používáme:
- detektor kazu - barevně označí postižené zubní tkáně, které je nutno odvrtat
- lupové brýle nebo operační mikroskop - optické pomůcky umožňující dosahovat vysoké preciznosti a optimálních estetických výsledků
- kofferdam – blána, která izoluje zuby od slin a vlhkosti (používáme tam, kde je potřeba zajistit suché pole, nezbytná pomůcka pro zhotovení kvalitních, estetických výplní a u endodoncie)
Používáme tři typy výplňových hmot:
- Výplně bílé (fotokompozitní).
- Výplně stříbrné (amalgámové)
- Výplně skloionomerní
Fotokompozitní výplně (bílé výplně, estetické výplně)
Jde o výplně, které jsou v současnosti při ošetření zubního kazu nejžádanější. Jejich výhodou je estetika. Kvalitně provedená výplň je téměř nerozeznatelná od normálního zubu. Zhotovení kvalitní fotokompozitní výplně je časově náročné a od zubního lékaře vyžaduje preciznost a dodržení správného pracovního postupu. Pokud pacient chce, aby mu fotokompozitní výplně dlouho vydržely, měl by mít vysokou úroveň zubní hygieny.
Amalgámové výplně
V zubním lékařství se amalgámové výplně používají již dlouhodobě a jsou velmi dobře známé jejich vlastnosti v ústech pacienta. V našich zubních ordinacích používáme amalgám kapslový, u kterého výrobce dodržuje přesný poměr jeho jednotlivých složek.
+ Výhodou kvalitně zhotovené amalgámové výplně je její odolnost v ústech pacienta a při dodržování správné zubní hygieny malé riziko vzniku sekundárního kazu.
- Nevýhodou je horší estetické hledisko. Často je také nutné preparovat větší části zubu pro ukotvení amalgámové výplně.
Výplně skloionomerní
Používáme hlavně jako dlouhodobě provizorní výplň při ošetření dočasných zubů. Tyto výplně jsou také bílé, ale nemají takovou mechanickou odolnost jako výplně fotokompozitní. Současně se však jedná o materiál, který má antibakteriální vlastnosti.